Polskie Radio PiK
z 17 stycznia 2021 roku
0:00 Nuty i minuty
6:00 Agro poranek
Co słychać na wsi i w rolnictwie, także przemyśle spożywczym, w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej? O tych i innych sprawach, sukcesach ale i niepowodzeniach, problemach rolników i mieszkańców kujawsko-pomorskiej wsi, tendencjach społecznych i produkcyjnych można posłuchać w każdy niedzielny poranek w audycji.
7:00 Pierwszy dzień tygodnia

Leczyła trędowatych w Ugandzie przez 43 lata, była światowej sławy lekarzem, misjonarką. Dr Wanda Błeńska swoją pracę rozpoczęła w Toruniu, tutaj podczas wojny związała się z AK. Za swoją nadzwyczajną działalność otrzymała najwyższe odznaczenia kościelne i państwowe, jej imię noszą ośrodki zdrowia i szkoły w Ugandzie, na Madagaskarze i w Polsce, a także Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Wandy Błeńskiej.
8:06 Piosenki na życzenie

Dzwonisz, wysyłasz kartkę pocztową bądź e-mail a my spełniamy Twoje muzyczne życzenia.
10:00 Śniadanie z muzami

W "Śniadaniu z Muzami" m.in.: rozmowa z Maciejem Figasem - o najbliższych premierach i Bydgoskim Festiwalu Operowym. Józef Eliasz o opowie o najnowszym albumie "Polish Songs"- polskie przeboje z amerykańskim tekstem śpiewają Karen Edwards i Stanley Breckenridge. W Toruniu prawie zakończył się remont dużej sceny. Teatr zyskał także nową elewację. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej wystawy. To ekspozycja „Niewinność” Sylwestra Ambroziaka jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Naszym gościem będzie także Karolina Leśnik, dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, która opowie o najbliższych planach instytucji.
12:00 Gramy w Wami

Dużo muzyki na weekend, pełen relaks oraz trochę ciekawostek i plotek- to wszystko znajdą nasi słuchacze w programie "Gramy z Wami"! ‘’Gramy z Wami’’ łagodnie i pogodnie, ‘’Gramy z Wami’’ największe hity lat 80-tych, 90-tych, ale też XXI wieku
14:00 Rodzinny PiKnik

W audycji m.in. o zdrowej diecie dla seniorów, kolekcjonerach starych aut, kończących się feriach i ruchu na świeżym powietrzu. Zastanowimy się również nad tym, które cechy i od których superbohaterów, chcielibyśmy przejąć, gdyby było to możliwe.
17:00 W dobrym tonie

Ambitna i oryginalna muzyka , która nie mieszcząc się w modnych trendach , wprowadzi słuchacza w inny, zapomniany, lepszy świat... Bieżące informacje muzyczne, wydarzenia kulturalne, recenzje i premiery.
18:00 Regionalny Punkt Widzenia

Wzrost ilości przeczytanych i sprzedanych książek można było zanotować w czasie pandemii. Książka była najpopularniejszym prezentem na gwiazdkę. W Regionalnym Punkcie Widzenia sprawdzimy jak przekłada się to na działalność bibliotek, które w ubiegłym roku przez blisko trzy miesiące były zamknięte. Odwiedzimy Książnicę Kopernikańską w Toruniu, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy a także Bibliotekę i Dom Kultury w Piotrkowie Kujawskim i Bibliotekę Gminną w Lubiczu. Ile czytają mieszkańcy naszego regionu i co, jak biblioteki utrzymują kontakt z czytelnikiem i jak poszerzyła się ich oferta także kulturalna.
19:00 Radiowy Klub Rodzica

W audycji m.in. o tym, czy i jak radzić młodym rodzicom, o powrocie dzieci z klas 1-3 do szkół oraz o konieczności złożenia wniosków do programu 500+.
20:00 Ziarna losu

102 lata i jeden dzień temu rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu. Dla nas Polaków miała olbrzymie znaczenie, wyznaczano bowiem na niej nowe granice państw. Ważyły się losy Pomorza, Śląska, Warmii i Mazur. Wiemy, choćby z lekcji historii, jaką rolę odegrali wówczas Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski. Czy znamy jednak historię tysięcy Polaków, którzy od pokoleń walczyli o polskość na tych ziemiach? W audycji „Ziarna losu” przedstawimy Kaszubę Wicka Rogalę i Mazura Józefa Zapatkę. „Księżyc czerwony. Otwarte okno. Na stole cytra. Lampa naftowa. Potem Wick nagle ręką strun dotknął i nadleciały ćmy, nuty i słowa” - to tylko jeden z magicznych opisów świata, w którym żył Wincenty Rogala, kaszubski muzyk i orędownik polskości w czasach zaborów. W archiwum Polskiego Radia PiK można znaleźć wiele audycji, których bohaterem był właśnie ludowy artysta. Dlaczego ponad 60 lat temu zyskał tak wielką popularność? W kwietniu br. minie 150. rocznica urodzin Wicka Rogali. Opowiemy o nim w reportażu Michała Słobodzia
21:00 Pomysł Innowacja Kariera

W audycji zastanowimy się ile mniej płacilibyśmy za prąd gdyby w Polsce działała elektrownia jądrowa. Powiemy o powstającej w naszym kraju największej farmie fotowoltaicznej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz o wątpliwościach dotyczących biometrii.
22:00 Wiadomości i przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce.
22:15 Organizacje Pożytku Publicznego

Już 321 organizacji pozarządowych działających na Kujawach i Pomorzu posiada status pożytku publicznego i prawo do otrzymywania 1% podatku na swoją działalność w 2017 roku. Ich działalność jest bardzo różnorodna. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie pod adresem bazy.ngo.pl.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka

Leczyła trędowatych w Ugandzie przez 43 lata, była światowej sławy lekarzem, misjonarką. Dr Wanda Błeńska swoją pracę rozpoczęła w Toruniu, tutaj podczas wojny związała się z AK. Za swoją nadzwyczajną działalność otrzymała najwyższe odznaczenia kościelne i państwowe, jej imię noszą ośrodki zdrowia i szkoły w Ugandzie, na Madagaskarze i w Polsce, a także Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Wandy Błeńskiej. Powtórka porannej audycji.