Polskie Radio PiK
z 22 sierpnia 2021 roku
0:00 Nuty i minuty
6:00 Agroporanek
Co słychać na wsi i w rolnictwie, także przemyśle spożywczym, w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej? O tych i innych sprawach, sukcesach ale i niepowodzeniach, problemach rolników i mieszkańców kujawsko-pomorskiej wsi, tendencjach społecznych i produkcyjnych można posłuchać w każdy niedzielny poranek w audycji.
7:00 Pierwszy dzień tygodnia

"Mój stryj Franciszek". Krystyna Dachtera pamięta, że jego dom był zawsze pełen ludzi. Rodzice dbali o prawidłowe wychowanie dzieci, ich wykształcenie, religię. Franciszek był duszą towarzystwa, zawsze pomocny także w obozie koncentracyjnym dbał o innych. Koledzy nazwali go Cherubinkiem. Urodził się w Salnie, część życia spędził w Bydgoszczy. W Dachau był wyjątkowo bestialsko traktowany. Wybrano go do eksperymentów pseudomedycznych. Wszczepiano mu malarię, żył w nieustannym bólu. Zmarł 22 sierpnia 1944 r. Ks. Franciszek Dachtera został beatyfikowany przez Jana Pawła II razem ze 108 męczennikami II wojny światowej. Jego historię poznajemy dzięki wspomnieniom bliskich, listom obozowym, zdjęciom przekazanym Wyższemu Seminarium Duchownemu w Bydgoszczy. Krystyna Dachtera niedawno odnalazła kolejne bezcenne pamiątki. Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
8:06 Piosenki na życzenie

Dzwonisz, wysyłasz kartkę pocztową bądź e-mail a my spełniamy Twoje muzyczne życzenia.
10:00 Śniadanie z muzami

W Magazynie powiemy o inauguracyjnym koncercie 4. Festiwalu Muzyka w willi Blumwego. Będzie o spektaklu przygotowywanym przez międzypokoleniową grupę teatralną, działającą przy Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. Spotkamy się z solistkami koncertu w Filharmonii Pomorskiej - Edytą Krzemień i Karoliną Trębacz, powiemy też o wrześniowych premierach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także o spektaklu "Zdarzyło się w Bydgoszczy", przygotowanym przez studentów pod okiem Katarzyny Matuszak. Podsumujemy toruński festiwal Skyway. Józef Eliasz zaprosi na koncert plenerowy, który odbędzie się na tarasach Młynów Rothera w środę 25 sierpnia, powiemy też o jubileuszu toruńskiej Galerii Rusz czyli o 22. urodzinach.
12:00 Gramy w Wami

Dużo muzyki na weekend, pełen relaks oraz trochę ciekawostek i plotek- to wszystko znajdą nasi słuchacze w programie "Gramy z Wami"! ‘’Gramy z Wami’’ łagodnie i pogodnie, ‘’Gramy z Wami’’ największe hity lat 80-tych, 90-tych, ale też XXI wieku
14:00 Wakacyjny PiKnik

W audycji wizyta w Grucznie na „Festiwalu smaku”, powiemy o zbliżających się innych festiwalach: dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy i Festiwalu „Podróżnicy”. Powiemy też dokąd wybrać się w naszym regionie na końcówkę wakacji i jak zwykle ugotujemy coś zdrowego i pysznego.
17:00 Ziarna losu

Audycja oparta na reportażu dokumentalnym, przedstawiająca ważne wydarzenia historyczne, ukazane przez pryzmat losów jednostek i społeczności. Najczęściej dotyczące historii regionu i jego mieszkańców.
18:00 Radio planet i komet

Gościem ostatniego wakacyjnego RADIA PLANET I KOMET będzie Stanisław Rokita – astronom z Planetarium Toruń, autor licznych seansów, obserwator nieba gwiaździstego i astrofotograf.
19:00 Muzyka i sport

Ostatni mecz rundy zasadniczej w tym sezonie rozegrają żużlowcy z Grudziądza. I to od nich zależeć będzie, czy pożegnają się z PGE Ekstraligą, czy też zobaczymy ich w krajowej elicie w przyszłym roku. Żeby się utrzymać Zooleszcz DPV Logistic GKM musi wygrać w ostatniej kolejce z Eltrox Włókniarzem Częstochowa. Zadanie jest oczywiście bardzo trudne, ale tylko zwycięstwo może uratować grudziądzki klub przed spadkiem. Trzymamy też kciuki za udział w tym pojedynku lidera gospodarzy Nickiego Pedersena, którego ze startów wykluczyła rodzima federacja. Miejmy nadzieję, że sprawa znajdzie pozytywne rozwiązanie i Duńczyk pojawi się na torze pomagając swojej drużynie. Pierwszy mecz na torze przeciwnika zakończył się jego zwycięstwem 54:36. Niedzielne spotkanie rozpocznie się o 19.15.
22:00 Wiadomości i przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce.
22:15 Organizacje Pożytku Publicznego

Fundacja Salus Homini od 15 lat działa w Nakle nad Notecią pomagając osobom niepełnosprawnym, chorym terminalnie i ich rodzinom osieroconym oraz osieroconym dzieciom. Opowiemy o tym w audycji o Organizacjach Pożytku Publicznego po 22.15.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka

"Mój stryj Franciszek". Krystyna Dachtera pamięta, że jego dom był zawsze pełen ludzi. Rodzice dbali o prawidłowe wychowanie dzieci, ich wykształcenie, religię. Franciszek był duszą towarzystwa, zawsze pomocny także w obozie koncentracyjnym dbał o innych. Koledzy nazwali go Cherubinkiem. Urodził się w Salnie, część życia spędził w Bydgoszczy. W Dachau był wyjątkowo bestialsko traktowany. Wybrano go do eksperymentów pseudomedycznych. Wszczepiano mu malarię, żył w nieustannym bólu. Zmarł 22 sierpnia 1944 r. Ks. Franciszek Dachtera został beatyfikowany przez Jana Pawła II razem ze 108 męczennikami II wojny światowej. Jego historię poznajemy dzięki wspomnieniom bliskich, listom obozowym, zdjęciom przekazanym Wyższemu Seminarium Duchownemu w Bydgoszczy. Krystyna Dachtera niedawno odnalazła kolejne bezcenne pamiątki. Powtórka porannej audycji.