Polskie Radio PiK
z 15 listopada 2020 roku
0:00 Nuty i minuty
6:05 Magazyn Wiejski
Wieś i jej codzienność. Co słychać na wsi i w rolnictwie, także przemyśle spożywczym, w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej? Zaprasza Andrzej Krystek.
7:00 Pierwszy dzień tygodnia

Za życiem i co dalej? Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające aborcyjną przesłankę eugeniczną za niezgodną z Konstytucją może przyczynić się do rozwoju diagnostyki prenatalnej i działalności hospicjów perinatalnych. Istnieje nagląca potrzeba wsparcia finansowego tych placówek, a także rodziców spodziewających się narodzin nieuleczalnie lub ciężko chorych dzieci. Centrum Pomocy Perinatalnej im. św. Łazarza w Bydgoszczy utrzymuje się z darowizn, jest do dyspozycji swoich pacjentów i szukających pomocy 24 godziny na dobę. Hanusia Krakowska jest ich pierwszą podopieczną, która mimo złych rokowaniach przyszła na świat i walczy o swoją przyszłość. Musi otrzymać pomoc, dzięki której ma szansę na normalne życie.
8:06 Piosenki na telefon
Muzyczne życzenia...w jednej chwili do spełnienia.
10:06 Śniadanie z muzami

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Bogumiły Wresiło m.in. relacja z gali otwarcia 28. edycji Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu. Ze względu na pandemię, w tym roku impreza w całości on-line. Wojciech „Stefaniak” Faruga oficjalnie objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W audycji o tym jakie są teatralne plany na najbliższe dni oraz co z remontem budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy? Przy okazji remontów mówiliśmy też jak się zmieni już wkrótce bydgoskie kino „Pomorzanin”. „Jak skończyć z piekłem kobiet?” - to tytuł wideo spektaklu, który zrealizowali i wystawili on-line aktorzy Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Bach na jazzowo, czyli nagrania w Filharmonii Pomorskiej koncertu w wykonaniu Eljazz Big-bandu i Capelli Bydgostiensis - rozmawiamy o tym z Józefem Eliaszem. Zapowiedzieliśmy festiwal „Muzyka u źródeł”, który w tym roku również on-line. Spotkaliśmy się również z uczennicami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, które są stypendystkami K
12:00 Pomorze i Kujawy - nasza historia

W audycji opowieść o wybitnym a zapomnianym kronikarzu spod Żnina Janie Orzelskim. Działał i tworzył w XVI wieku. Opowie o nim historyk, rektor WSG prof. Marek Chamot.
13:00 Raz na ludowo
Kujawy i Pomorze to region wyjątkowo bogaty etnograficznie. Andrzej Krystek prezentuje sztukę twórców ludowych, zespołów folklorystycznych. Są też relacje z imprez, festiwali, przeglądów folkowych i jarmarków sztuki ludowej.
14:00 Na szlaku

W audycji przypomnimy archiwalne już nagranie rozmowy z podróżnikiem i fotografikiem Jurkiem Pawletą, który kilka dni temu nagle odszedł. Wspominać będziemy jego podróże do Azji, Afryki i Ameryki Środkowej.
16:00 Ziarna losu

Gdy niemiecki żandram pojawił się przed domem Leopolda Levy'ego ten przywitał go w pruskim mundurze. Oczekiwał szacunku. Usłyszał znamienne słowa: "milcz, ja co najwyżej mogę Cię zastrzelić". Kilka minut później jeden z najbogatszych mieszkańców Inowrocławia już nie żył. Leopold Levy był przedstawicielem jednej z najbardziej znanych inowrocławskich rodzin żydowskich. W jego rodzinie jak w soczewce skupiają się skomplikowane dzieje Żydów w Inowrocławiu. Kim byli? Dlaczego wielu z nich czuło się Niemcami? Dlaczego w przestrzeni miasta wciąż można odnaleźć fragmenty starych macew? Odpowiedzi między innymi na te pytania w reportażu Michała Słobodziana pt. "Roztrzaskana pamięć".
17:00 Wygadani, oczytani, osłuchani

Audycja propagująca wiedzę o języku polskim i kanonie literackim, którą mieć powinien przynajmniej maturzysta. W audycji między innymi: porady językoznawców jak mówić i pisać poprawnie, regionalizmy, gwary środowiskowe, ale także język współczesnej młodzieży, zapożyczenia, język branżowy. Podpowiemy, jak napisać podanie, życiorys, inne pisma urzędowe. Będą też konkursy z nagrodami książkowymi. A to wszystko okraszone polską piosenką aktorską, z dobrym tekstem i ambitną muzyką.
18:00 Rodzina wobec zgrożeń współczersności

Rzeczywistość nie sprzyja budowaniu prawidłowych relacji w rodzinach. Brak więzi, autorytetów, dominacja świata wirtualnego i egoistyczna postawa wobec otoczenia niszczą tradycyjne modele małżeństwa, więzi społecznych, rodzinnych. Co to znaczy prawidłowe wychowanie, jaką rolę w tym procesie odgrywa Bóg i jaki sens ma zawarcie sakramentalnego małżeństwa wyjaśnią uczestnicy XXXIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Są nimi ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, psychoterapeuta Przemysław Gorzelak oraz Anna i Jarosław Synakowie - diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Zaprasza Ewa Dąbrowska.
19:00 Obywatel PL

Audycja poświęcona edukacji obywatelskiej - zmiany w prawie, pracy, podatkowym, wyborczym, cywilnym, rodzinnym itp.
20:00 Lista Przebojów
22:00 Wiadomości i przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce.
22:15 Organizacje Pożytku Publicznego

Już 321 organizacji pozarządowych działających na Kujawach i Pomorzu posiada status pożytku publicznego i prawo do otrzymywania 1% podatku na swoją działalność w 2017 roku. Ich działalność jest bardzo różnorodna. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie pod adresem bazy.ngo.pl.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka

Za życiem i co dalej? Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające aborcyjną przesłankę eugeniczną za niezgodną z Konstytucją może przyczynić się do rozwoju diagnostyki prenatalnej i działalności hospicjów perinatalnych. Istnieje nagląca potrzeba wsparcia finansowego tych placówek, a także rodziców spodziewających się narodzin nieuleczalnie lub ciężko chorych dzieci. Centrum Pomocy Perinatalnej im. św. Łazarza w Bydgoszczy utrzymuje się z darowizn, jest do dyspozycji swoich pacjentów i szukających pomocy 24 godziny na dobę. Hanusia Krakowska jest ich pierwszą podopieczną, która mimo złych rokowaniach przyszła na świat i walczy o swoją przyszłość. Musi otrzymać pomoc, dzięki której ma szansę na normalne życie. Powtórka porannej audycji.