Polskie Radio PiK
z 4 lipca 2020 roku

0:00 Nuty i minuty
Dariusz Tomaszewski
Autor: Dariusz Tomaszewski

od wtorku do soboty: 5:45 "Czytamy dla Ciebie" - kolejny odcinek powieści.

6:00 Zawsze Dzień Dobry
Ireneusz Sanger
Autor: Ireneusz Sanger

Poranny Magazyn Informacyjny, w którym budzimy region i staramy się podać najważniejsze o poranku wiadomości. Sprawdzamy prognozę pogody na weekend zarówno w regionie, jak i w kraju. Rekomendujemy wydarzenia kulturalne i sportowe. Zaglądamy do regionalnej prasy. W Kalendarium przypominamy ważne wydarzenia. A wszystko to okraszone dobrą muzyką!

8:06 Były to piękne dni
10:06 Wsłuchaj się w region
Dariusz Gross
Autor: Dariusz Gross

Na początku wakacji zaproponujemy wyprawy w miejsca na Pomorzu i Kujawach, które warto odwiedzić podczas letnich wypadów. Nasz wóz satelitarny będzie na 44. Wielkim Międzynarodowym Turnieju Rycerskim w Golubiu Dobrzyniu. Zaprosimy też na 6. Festiwal Teatrów Ulicznych do Torunia oraz opowiemy o tym, jak turystów chce przyciągnąć powiat świecki. Dokąd się wybrać na urlop? Z jakich atrakcji w regionie skorzystać? W których imprezach wziąć udział? Odpowiedzi na te pytania i dużo letniej muzyki już w sobotnie przedpołudnie!

12:00 Raz na zielono
Małgorzata Burchardt
Autor: Małgorzata Burchardt

Lipiec w ogrodzie - to czas kiedy cieszymy się słodkimi owocami truskawek i malin, a także czereśniami i wiśniami. W ogrodach o tym czasie mogą doskwierać nam upały i susza, dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin. Jakie są najważniejsze prace ogrodnicze w tym miesiącu? Zapytamy naszych ekspertów w sobotniej audycji dla działkowców "Raz na zielono". Będzie też można do nas zadzwonić i osobiście zadać pytanie. Zaprasza Małgorzata Burchardt.

13:00 Radio dzieciom
Magda Jasińska
Autor: Magda Jasińska

Dzieci od 4 do 10 lat znajdą w programie zagadki dla siebie, dorośli będą walczyć o możliwość udziału w audycji swoich dzieci, z przedszkolakami i uczniami szkół dyskutujemy o nurtujących ich sprawach. A także: rekomendacje filmów, spektakli, przedstawień i koncertów adresowanych do dzieci, lista przebojów dziecięcych.

14:00 Czatuj
Michał Zaręba
Autor: Michał Zaręba

W audycji Czatuj wsiądziemy do kampera. Ekspert z FlexHR wyjaśni, na co trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę. Podsumujemy też rok szkolny Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Będzie też kolejny odcinek z cyklu „Bohaterowie”.

15:00 Porozmawiajmy o kulturze
Autor: Iwona Rzeszotek

Gościem audycji „Porozmawiajmy o kulturze” będzie ponownie prof. Artur Duda, teatrolog i wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem rozmowy będzie niemiecko-polska historia Teatru Wilama Horzycy, którą naukowiec opisał w swojej książce pt. „Teatr w Toruniu 1904-1944”. W tym roku obchodzimy 100-lecie polskiej sceny w Toruniu. Jednak budynek jest znacznie starszy, dziś ma 116 lat. W książce prof. Artura Dudy szczegółowo opisane zostały kolejne otwarcia teatru w różnych rzeczywistościach politycznych i historycznych, zespoły artystyczne i repertaury. W części drugiej naszego spotkania mówić będziemy o teatrze polskim w dwudziestoleciu międzywojennym: dlaczego każdy kolejny dyrektor był praktycznie po roku odwoływany? Co w teatrze robił Stanisław Ignacy Witkiewicz? Na czym polegał teatr dyrektorski, jak znalazła się tutaj na scenie Helena Grosssówna? To również niemiecka historia tetru, która ponownie rozpoczęła się w wybuchem II wojny światowej. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

16:00 Historie słowem pisane
Żaneta Walentyn
Autor: Żaneta Walentyn

Zapraszamy Słuchaczy do Jankowa. Tam od połowy XIX wieku stoi wielki, jeden z największych na Kujawach i w Wielkopolsce pałaców. Olbrzymi, monumentalny, przypominający brytyjskie siedziby rodowe. Od prawie stu lat był we władaniu rodu Heppnerów. Niemal do końca wojny zamieszkiwała go ostatnia dziedziczka Urszula Heppner. Po wojnie natomiast wprowadzono doń pracowników miejscowej spółdzielni rolniczej, a z części uczyniono chlewnię. O losach pałacu i jego właścicieli w reportażu Żanety Walentyn pt. „Raj utracony”.

17:00 Muzyka i sport
20:00 Domówka
Dariusz Gross
Autor: Dariusz Gross

Ty zorganizuj ekipę na sobotni wieczór, a My zorganizujemy muzykę na imprezę ! "Domówka" w Polskim Radiu PiK to największe i najbardziej roztańczone hity lat 80-tych i 90-tych! W każdą sobotę zabieramy Was w czterogodzinną muzyczną podróż w czasie, zaglądamy do kalendarza, rozdajemy płyty i przypominamy utwory wybierane przez naszych słuchaczy. Ten program to także nieznane, maxisinglowe wersje piosenek, mixy utworów i nowe wersje nagrań z lat 80-tych i 90-tych.

22:00 Radio Beat
Tomasz Kaźmierski
Autor: Tomasz Kaźmierski

Pierwszy lipcowy weekend spędzimy na magicznej wyspie, gdyż posłuchamy kompilacji Rogera Shaha - Magic Island. Music for Balearic People. Przenosimy się zatem na Baleary i słuchamy chill outu z Ibizy. Zaprasza Tomasz Kaźmierski.

0:00 Nuty i minuty
00:23
Seal - Crazy