Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2018-10-25, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Roman Jasiakiewicz

Roman Jasiakiewicz. Fot. Archiwum PR PiK
Roman Jasiakiewicz. Fot. Archiwum PR PiK
Jaki będzie sejmik województwa w nowej kadencji? Na ile powinien zmienić się sam samorząd województwa? Czym powinni się zająć radni w pierwszej kolejności? Czy powinna to być polityka kontynuacji czy zmiany? M.in. o tym w Rozmowie dnia z Romanem Jasiakiewiczem, obecnym radnym niezależnym, a niebawem radnym Koalicji Obywatelskiej, który w wyborach 21 października zdobył drugi wynik w regionie - ponad 26 tys. głosów.Magda Jasińska: Czy Bydgoszcz będzie się biła o stanowisko marszałka województwa?

Roman Jasiakiewicz: Odwróciłbym to pytanie, bo ono jest chyba istotą i niepokoju i bydgoskiego niezadowolenia z wielu rzeczy. Stwierdzenie jest następujące: należy jak najszybciej dla dobra województwa kujawsko-pomorskiego wyjść poza popieranie partykularnych interesów na rzecz spraw ogółu - całego województwa i jeżeli potrafimy co do tej formuły znaleźć wspólne zdanie, to dalsze działania będą dobrymi, powiedziałbym pochodnymi, takiego publicznego przyrzeczenia przez wszystkich.

(...)

Czy to oznacza, że pan krytykuje poprzednie rządy zarządu województwa, że nie walczył o dobro ogółu?

Ja wielokrotnie o tym mówiłem i z tego się nie wycofuję. Również w tej kadencji będę głośno i mocno piętnował zachowania, w których nie ma dbałości o całość, a jest większa dbałość tylko o niektóre ośrodki. To nie jest tak, że samorząd województwa ma finansować w innych zaprzyjaźnionych poza Bydgoszczą miastach określone imprezy, spotkania, inwestycje zapominając o tym, że te działania, te inwestycje i te wspólnie przecież wykreowane pieniądze, a w Bydgoszczy zarobione najwięcej, powinny służyć rozwiązywaniu spraw całego województwa i to jest ta istota, na którą także będę mocno zwracał uwagę.

Czyli należałoby dokonać zmian w zarządzie województwa?

Nie, należałoby spojrzeć od nowa na to, co należy do województwa, co powinniśmy robić i nie wchodzić w paradę samorządom miejskim, gminnym w zakresie ich kompetencji i ich budżetów. Samorząd województwa nie musi wyręczać w wielu sprawach innych samorządów. Powinien realizować własną - jasną i czytelną politykę. Do tej polityki mam zresztą także wiele zastrzeżeń, ponieważ potrzebna jest pewna wizja. Potrzebna jest wizja i nie może być ona od ściany do ściany. Ona nie wynika już ze strategii przyjętej przez poprzedników. Jest niewystarczająca, bo jeżeli chociażby mówimy o tym, co może być przyszłością województwa - na przykład bazie przeładunkowej w Emilianowie, to ona w ogóle do strategii nie jest wpisana. To są te konieczne uzupełnienia i konieczne nowe spojrzenie, także na sposób wydatkowania pieniędzy.

Czyli nie będzie brał pan udziału w boju o marszałka z Bydgoszczy?

Patrzmy na pewne sprawy realnie. Nie jestem członkiem Platformy Obywatelskiej, od tego zacznijmy.

Ale będzie pan w klubie Koalicji Obywatelskiej.

Jestem w klubie koalicyjnym i chciałbym takiego wyboru, także dla Bydgoszczy, który będzie najkorzystniejszy.

Co to znaczy?


Takiego, gdzie równość traktowania wszystkich podmiotów samorządowych województwa będzie miała taki sam wymierne charakter finansowy.

Czy to, pana zdaniem, wiąże się ze zmianami personalnymi?

Niewątpliwie jest to tak ważna funkcja i tak znacząca pozycja, bo przecież nie ma co ukrywać wybory sejmikowe to wybory stricte polityczne, że deliberacje na ten temat prowadzą niewątpliwie osoby o kilka szczebli wyżej - szefowie partii, ustalenia czynią posłowie. To są osoby, które niewątpliwie przekażą radnym projekty tych ustaleń, które na bieżąco są czynione.

Czyli pana zdaniem wybór samego marszałka i zarządu województwa odbywa się znacznie wyżej.

Zdecydowanie wyżej i to nie tylko w naszym województwie. Ba, żeby być eleganckim, bo tej elegancji niestety w wieczór wyborczy mi zabrakło. Przecież trzeba jednoznacznie powiedzieć - każdy wybrany radny nosi buławę w plecaku. Dla jednych jest to buława cięższa, dla drugich lżejsza, niektórzy gubią ją po drodze, ale przecież taki jest urok demokracji. Przesądzanie na samym starcie i o kandydacie i o formule wskazywania kandydata przyjmuję jako dalece nieeleganckie.

A widzi to pan i słyszy...

Dostrzegam i widzę i myślę, że wyprzedzanie dosyć brutalne momentami nikomu nie służy.

A czuje pan poparcie swoich tez pośród przyszłych radnych z okręgu bydgoskiego i innych okręgów?


Powiedzmy inaczej. Wczoraj i dzisiaj rano przeglądałem swoje wszystkie pocztowe wiadomości. Mieszkańcy tak się wielu wypadkach przyzwyczaili, a chcę wrócić tutaj do sławetnej linii kolejowej nr 356 Bydgoszcz - Szubin - Kcynia, że przysyłają mi zdjęcia z zarośniętymi torami i nieczynnym szlakiem z pytaniem: I co pan z tym zrobi?

A co może zrobić z tym jeden radny?


Ten radny to w ogóle nie jest z tego okręgu. Jest to trasa szalenie istotna dla Bydgoszczy. ale przecież są radni, ich jest także jak z okręgu bydgoskiego pięcioro z części południowej województwa, gdzie ten szlak przebiega, ale rozumiem tych, którzy do mnie piszą. Ponieważ poza radnymi z Bydgoszczy radni z tamtych okręgów przez 4 lata słowem nie pisnęli. I to jest pewien symptom i także odpowiedź na pani pytania - a co z wyborami w sejmiku.

Zadowoli się pan stanowiskiem przewodniczącego sejmiku?


Jakakolwiek odpowiedź, która padłyby z mojej strony, byłaby nieelegancka wobec pań i panów radnych wybranych w tej kadencji. (...) Wyborcom dziękuję za zaufanie. Jestem Państwa dłużnikiem na następną kadencję.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Roman Jasiakiewicz

Zobacz także

2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej
12345